• Vezetők: Prof. Ulbert István, Dr. Horváth Domonkos Áron
  • Tagok: Dr. Wittner Lúcia, Dr. Fiáth Richárd, Dr. Márton Gergely, Dr. Hillier Dániel, Dr. Köllőd Csaba Márton, Szabó Beáta Tünde, Kandrács Ágnes, Ward FADEL, Adolf András, Rácz Melinda
  • Kapcsolatulbert.istvan@itk.ppke.hu , horvath.domonkos.aron@itk.ppke.hu
  • A laboratórium multidiszciplináris kutatások színtereként több tudományterülettel is foglalkozik, úgy mint az elektrofiziológia, az anyagtudomány, mikrocsip és mikroelektromechanikai rendszerek (MEMS) kutatása, számítástudomány, neurológiai kutatások és optikai képalkotás. A kutatások célja, hogy a központi idegrendszer fiziológiás és kóros működését vizsgálja. A laboratórium munkatársai több kollaboratív projektben is részt vesznek az in vivo és in vitro elektrofiziológia és optikai képalkotás területén.
  • A laboratórium 2014-ben csatlakozott a Nemzeti Agykutatási Programhoz, mely keretén belül vékony fólia alapú elektródák tervezésében és tesztelésében vesz részt. Főbb kutatási területek: új idegrendszeri mérőeszközök tervezése és validálása; kiváltott potenciálok, valamint a spontán és epilepsziás agykérgi aktivitások vizsgálata; szenzoros információfeldolgozásért felelős talamokortikális idegi hálózatok feltérképezése; agy-számítógép interfész kutatások valamint a vizsgálatok eredményeit elemző algoritmusok fejlesztése. A csoport BSc és MSc kurzus oktatásáért is felel, amelyeken az elektrofiziológiai mérési módszerekkel és azok alkalmazásaival ismerkedhetnek meg a hallgatók.
  • Bővebb információk

Rendezett akciós potenciálok nagy felbontású hullámformáinak téridő-profiljai. (a) Balra: a regisztrálási hely elrendezésének vázlata. Középen balra: Egy kérgi neuron átlagos hullámformái (feltételezett interneuron) minden csatornán. Jobb középső: Színes térkép, amely a csatornákon (n = 32) lévő tüskehullám alak térbeli és időbeli profilját mutatja, a bal középső kék téglalap keretein belül (a csúcs hullámforma csatornáját tartalmazó helyek oszlopa). A tetején lévő beillesztés kilenc szomszédos csatornán felnagyított átlagos hullámformákat mutat be, amelyek a legnagyobb amplitúdójú tüskéket rögzítették. Jobbra: Színes térképek, amelyek az akciós potenciál hullámformájának kétdimenziós térbeli profilját szemléltetik az összes csatornán (piros téglalap a bal középső részen) több időpontban (időlépés, 0,1 ms). A nulla idő az akciós potenciál hullámforma mélypontjának (negatív csúcsának) felel meg. (b) Egy széles akciós potenciállal rendelkező neuron tér és időbeli profilja (feltételezett fősejt). A színtérképeken a tüske terjedését figyelhetjük meg (időlépés a jobb oldalon, 0,2 ms). (c) További példák (n = 15) különböző egyedi egységek extracelluláris tüskehullámformáira.